Petosen Hölkkä 17.9.2017 

29. Petosen hölkkä juostiin pilvisessä noin 12 asteen lämpöisessä kelissä. Pientä vesitihkuakin oli hölkän aikana, muttei kuitenkaan niin suurta, että olisimme kastuneet.

Kisa nopeimman ajan teki miesten 40 vuotiaiden sarjassa juossut Timo Kokkonen, hän juoksi 7,4 km lenkin aikaan 26,59. Naisten sarjan nopein oli Anne-Marika Partanen, joka paransi viime vuotista aikaa 49 sekunttia, viime vuonna hän korjaili ennätystään 58 sekunnilla, joten ennätystehtailu on jatkunut tasaisena.

Kuvia tapahtumasta

Tulokset

Miehet yleinen (7,4 km)
1. Tomi Räsänen, TT Aquaterra, 31,28
2. Jussi Mynttinen, RRR, 31,22

Miehet 40 v. (7,4 km)
1. Timo Kokkonen, RRR, 26,59
2. Jarkko Juvonen, Toivala, 28,43
3. Sami Myllymaa, Kuopio, 29,59
4. Petri Juntunen, 30,45

Miehet 50 v. (7,4 km)
1. Ismo Kotijärvi, LePu, 29,10
2. Ari Järveläinen, RRR, 30,28
3. Kari Honkanen, KuHi, 32,36
4. Hannu Keinänen, RRR, 33,44
5. Tapio Valtonen, SiiPo, 36,21

Miehet 60 v. (7,4 km)
1. Hannu Haapalainen, Kuopion Reipas, 33,26
2. Ari Hulkkonen, LePu, 36,35

Miehet 70 v. (7,4 km)
1. Matti Lyytinen, 45,16

Naiset yleinen (7,4 km)
1. Anne-Marika Partanen, Kuopion Reipas, 27,43
2. Aiki Salumäe, Team Untamon Urheilu, 31,34

Naiset 40 v. (7,4 km)
1. Tiina Ukkonen, 38,00

Naiset 19 v. (7,4 km)
1. Miida Kukila, Juankosken Kuohu, 39,00

Hölkkäsarja (7,4 km)
1. Sami Kankkonen, TT Aquaterra, 29,29
2. Lauri Sutinen, KuoSu, 34,57
3. Aida Kukila, Juankosken Kuohu, 36,39
4. Elisabeth Järveläinen, RRR, 36,58
5. Henri Järveläinen, RRR, 39,18
6. Mika Lyytinen, 39,43
7. Jani Ollikainen, 41,16

Pojat 5 v. (0,5 km)
1. Mattias Mägi, 3,07
2. Tante Floreno, 5,27
2. Massimo Floreno, 5,27

Tytöt 5 v. (0,5 km)
1. Linnea Sutinen, Kuopion Reipas, 3,17
2. Moona Ullgren, 3,29
3. Tilda Makkonen, Kuopion Reipas, 4,31
4. Hanna Mägi, Team Untamon Urheilu, 7,35

Pojat 7 v. (0,5 km)
1. Eikka Enjala, 2,26
2. Luukas Sutinen, KuoSu, 2,29
3. Henri Salumäe, Team Untamon Urheilu, 2,47
4. Toivo Makkonen, 2,48
5. Aate Heikkinen, 10,58

Tytöt 7 v. (0,5 km)
1. Lumia Räsänen, 2,36
2. Tiida Kukila, Juankosken KuoHu, 2,52

Pojat 9 v. (1,2 km)
1. Jalo Makkonen, KuPS, 4,58
2. Nuutti Makkonen, KuPS, 6,36

Tytöt 9 v. (1,2 km)
1. Neelia Myllymaa, KuLS, 5,46
2. Alina Räsänen, 6,23

Pojat 11 v (1,2 km)
1. Markus Hämäläinen, 4,49

Tytöt 11 v (1,2 km)
1. Lilja Kankkonen, TT Aquaterra, 5,25
2. Minnea Kankkonen, TT Aquaterra, 5,27
3. Lumia Myllymaa, KuLS, 5,29